Začiatky trnavskej gymnastiky siahajú do konca dvadsiatich rokov minulého storočia a sú úzko späté so sokolským hnutím a neskoršími zakladateľmi Gymnastického oddielu Slávia Trnava manželov Helenou a Jánom Novákovými. Obaja aktívne cvičili v Sokole a neskôr pôsobili ako cvičitelia a funkcionári. V roku 1952 vzniká v Trnave Športová škola dorastu, ktorej riaditeľom sa stáva Ján Novák, ktorý súčastne vedie oddelenie gymnastiky. V decembri 1953 bola založená TJ Slávia Trnava, kde popri lyžiarskom a šachovom oddiely manželia Novákoví zakladajú oddiel športovej gymnastiky. Už v roku 1954 sa družstvo dorasteniek umiestňuje v celoslovenskej súťaži na 3. mieste. V roku 1955 to už bolo 2. miesto a Viera Schmidtová - Ilavská v súťaži jednotlivkýň obsadila 3. miesto, ktoré obhájila o rok neskôr vo Svite. Na majstrovstvách ČSR v roku 1956 v Ústí nad Labem bolo družstvo dievčat na 3. mieste, bronzovú medailu získala v súťaží jednotlivkýň Eva Váryová.
V roku 1957 na M ČR v Brne získala bronzovú medailu ďalšia výborná pretekárka Slávie Dáša Novotná. V roku 1959 bol oddiel vyhodnotený ako druhý najlepší v ČSR. V roku 1960 sa 32 dorasteniek a 16 dorastencov reprezentujúcich TJ Sláviu Trnava zúčastňuje II.celoštátnej spartakiády. Z „priemyslovky“ sa činnosť oddielu v roku 1962 presúva na V. ZDŠ, kde oddiel pôsobil až do otvorenie slávistickej športovej haly na Rybníku v roku 1974, kde bola zriadená špecializovaná gymnastická telocvičňa. V roku 1963 sa stal predsedom oddielu Július Benko, ktorý pôsobil i ako obetavý tréner. V roku 1966 mal oddiel už 11 cvičiteľov a trénerov a asi 140 cvičiacich dievčat a chlapcov. Medzi dievčatami vynikala predovšetkým Oľga Šelpöciová, u chlapcov Ján Novák ml. Štefan Kirka, ktorý neskôr zavŕšil svoje pretekárske snaženie v Dukle B.Bystrica. V roku 1967 začal s prípravou chlapcov učiteľ Vojtech Schön, neskôr predseda TJ Slávia Trnava a významný gymnastický funkcionár. Zo zverencov trénera Schöna vynikol predovšetkým Leonard Kolena. V roku 1969 založili Ján Novák a Július Benko súťaž o „Pohár starobylej Trnavy“, ktorá sa koná bez prestávky dodnes a je každoročne prehliadkou slovenských gymnastických nádejí v kategórii žiačok. Je to najstaršia pohárová súťaž na Slovensku. V úvodnom ročníku obsadili trnavské dievčatá 2. miestom, v nasledujúcich ročníkoch niekoľkokrát zvíťazili Trnavčanky Helena Müllerová, Mária Marušincová, Marika Kollárová, Renáta Návojová, Eva Ševcová, Zuzana Sekerová. Na konci šesťdesiatych rokov sa v súťažiach v rámci Československa presadzujú Alena Kollárová a Erika Babáková. U chlapcov Leonard Kolena. Trénerský kolektív tvoria výlučne dobrovoľný tréneri: Ján Novák st., Helena Nováková, Ján Novák ml., Július Benko, Vojtech Schön, Dana Michalcová, Silvia Rogovská. V roku 1970 má oddiel už 11 trénerov a 140 členov. Leonard Kolena reprezentuje Slovensko na medzinárodných pretekoch v Paríži, prvé úspechy zaznamenávajú žiačky Mária Marušincová, Helena Müllerová, Mária Kollárová. V roku 1971 sa na Majstrovstvách Slovenska presadzujú Mirka Siantová, Dana Hrašnová, Oľga Šelpöciová, Silvia Piknová. V roku 1972 sa majsterkou Slovenska stáva Mária Marušincová pred oddielovými kolegyňami Renátou Návojovou a Marikou Kollárovou.
Oddiel usporiadal Majstrovstvá Československa dorasteniek v telocvični Pd-FUK. V roku 1973 na Majstrovstvách Slovenska dorasteniek víťazí Marika Kollárová na bradlách i kladine. Kollárová spoločne s Renátou Návojovou sú členkami výberu OH nádejí ČSSR, kde vo funkcii trénera pôsobí Ján Novák ml. Oľga Šelpöciová zvíťazila na Akademických Majstrovstvách Slovenska v Trnave. Otvorením špecializovanej gymnastickej telocvične v športovej hale Slávia na Rybníku sa podstatne vylepšili tréningové podmienky pre dievčatá a chlapcov.
V roku 1976-77 činnosť chlapcov postupne zanikla a oddiel sa zameral len na prípravu dievčat. Popri raste výkonnosti dievčat rástli i organizačné schopnosti oddielu. V roku 1979 poriadal oddiel veľkú medzinárodnú spartakiádu mužov a žien. Na Majstrovstvách ČSSR žiačok sa na vynikajúcom 2.mieste umiestnila Monika Herčíková, ktorá a zaradila do výberu ČSSR žiačok. V roku 1980 usporiadal oddiel Majstrovstvá Československa mužov a žien. Krátko po tomto podujatí tragicky zahynul Vojtech Schön, ktorý bol motorom oddielu hlavne v organizátorských činnostiach. V roku 1981 sme usporiadali trojstretnutie mužov a žien ČSSR – Holandsko – Francúzsko. Do reprezentácie ČSSR boli zaradené: Monika Herčíková v juniorskom tíme, Henrieta Trníková a Mirka Zelenayová vo výbere OH nádejí.
Pri oddieli bolo od roku 1976 činné TSM, ktorého vedúcim trénerom bol Ján Novák st. V roku 1982 bolo trnavské TSM vyhodnotené na 1. Mieste na Slovensku. V tom čase trénerský kolektív viedol Ján Novák ml. Kolektív ďalej tvorili: Ján Novák st., Viktor Strmenský, Alena Krajčovičová, Oľga Štefanovská, Jaroslav Ježo, Helena Šternová, Miroslav Ševčovič, Miroslav Konečný.
V roku 1984 vyvrcholili organizátorské snahy oddielu, keď sme boli usporiadateľmi vtedy významnej medzinárodnej súťaže juniorov a junioriek „Družba“. Krátko po podujatí zomrel zakladateľ oddielu , tréner a ústredná postava oddielu Ján Novák st. Po krátkom útlme sme v roku 1988 zorganizovali hneď dve významné akcie za sebou a to: Majstrovstvá Československa mužov a žien a medzištátne stretnutie ČSSR – Anglicko mužov a žien. Súťaže sa konali pod spoločným názvom „Gymnastický festival“. Tento názov sa udržal dodnes a sú to najvýznamnejšie preteky na Slovensku, ktorých a pravidelne zúčastňuje 8 -15 štátov.
V roku 1989 sme usporiadali medzištátne stretnutie žien ČSSR – Maďarsko, o rok neskôr poslednú akciu v rámci spoločného štátu ČSSR – Rumunsko. Od roku 1987-91 Ján Novák pôsobil ako profesionálny tréner, spoločne sním trénovali trénerky z povolania Katarína Babalová, Daša Pocisková a Monika Šišková. Od roku 1991 pôsobili v Trnave tréneri z Ukrajiny, ktorí pozdvihli úroveň nielen trnavskej gymnastiky, ale aj celej reprezentácie Slovenska. K vtedajším úspešným trnavským gymnastkám patrili: Miroslava Smržíková, Karin Belicová, Ivana Pätoprstá, Petra Vozáková, Scarlet Olešová a Michaela Sláviková. Ľudmila Puškareva, ktorá trénovala v Trnave až do roku 1997 vychovala veľmi úspešnú generáciu dievčat: Zuzanu Sekerovú, Evu Ševcovú, Petru Nehézovú, Elenu Hlobekovú. Michaela Sláviková reprezentovala trnavskú gymnastiku v drese Slovenska na Majstrovstvách Európy v Štokholme v roku 1994. Trnavské dievčatá víťazili pravidelne na Majstrovstvách Slovenska v mládežníckych kategóriách. V roku 1996 sa Majstrovstvách Európy junioriek v Birminghame zúčastnili Eva Ševcová a Zuzana Sekerová a hneď pri prvom štarte sa presadili do európskej špičky: ako členky družstva sa umiestnili na 7. mieste, siedma bola Eva Ševcová aj vo finále na kladine, vo viacboji boli dievčatá na vynikajúcom 12. a 13. mieste. Majstrovstiev sveta v roku 1997 v Lausane sa zúčastnila pretekárka Mária Krnáčová, ktorá do oddielu prišla z Detvy spoločne s trénerkou Katarínou Krekáňovou. Na vynikajúcich výsledkoch trnavských dievčat mali zásluhu i ukrajinské choreografky Zina Solovieva a Oxana Vintilova. Ďalšou ukrajinskou trénerkou bolo Olexandra Sirenko, ktorá v rokoch 1998-99 pôsobila v klube i v reprezentácii Slovenska, v rokoch 1999-2000 viedol trnavské gymnastky Valentin Šumovskij, jeho manželka Svetlana bola trénerkou až do roku 2001.
V roku 1998 na Majstrovstvách Európy junioriek v St. Peterburgu štartovali Zuzana Sekerová a Eva Ševcová. Zuzana obsadila vo viacboji vynikajúce 11. miesto. V roku 1999 sa na Majstrovstvách sveta v čínskom meste Tianjin zúčastnila aj trojica Trnavčaniek: Zuzana Sekerová, Eva Ševcová a Dobroslava Lehotská. Po dobrom výkone Zuzana vybojovala pre Slovensko účasť na Olympijských hrách. Samostatnej účasti na OH 2000 v Sydney predchádzali Majstrovstvách Európy v Paríži, ktorých sa zúčastnili Zuzana Sekerová a Dobroslava Lehotská. Zuzana sa vo viacboji umiestnila na vynikajúcom 13. Mieste. Aj keď v poslednej disciplíne na prostných sa Zuzana na OH v Sydney dopustila niekoľkých chýb, už samotná účasť bola veľkým úspechom. V roku 2001 na Majstrovstvách sveta v Ghente v družstve Slovenska sa predstavili dve trnavčanky - Zuzana Sekerová a Dobroslava Lehotská. Obe prispeli dobrými výkonmi k historicky najlepšiemu umiestneniu družstva na Majstrovstvách sveta. Majstrovstvách Európy v roku 2002 sa konali spoločne s Majstrovstvami Európy juniorov, kde debutovala Petra Mudráková v družstvách juniorov, v družstve žien pretekala Dobroslava Lehotská.
Kvalifikácie na OH 2004 Majstrovstiev sveta v Anaheime v USA, sa zúčastnila Petra Mudráková a po odmlke opäť Zuzana Sekerová. Po vynikajúcom výkone na ME 2004 v Amsterdame, kde obsadila na kladine 6.miesto si vybojovala miestenku na svoje druhé OH v Aténach 2004. Zuzana Sekerová sa v roku 2005 zúčastnila na Svetovej univerziáde v tureckom Izmire. Na MS v Melborne v preskoku obsadila vynikajúce 13. miesto. Natália Paulíčková na Olympiáde mládeže EYOF 2005 v Talianskom Lignane bola úspešná v preskoku, kde obsadila 19. miesto. V roku 2006 sa zúčastnila Majstrovstiev Európy žien v gréckom Volose Mária Homolová. V tom istom roku nás na Majstrovstvách sveta v dánskom Aarhuse reprezentovali Mária Homolová a Natália Paulíčková. Natália Paulíčková sa umiestnila v preskoku na vynikajúcom 22. mieste.
Úspešné sú taktiež pretekárky športového aerobiku, ktorý je súčasťou klubu od roku 1997. V roku 1998 a 1999 Slovensko na Majstrovstvách sveta reprezentovala Gabriela Malinová. Anna Dúdiková sa zúčastnila v roku 2001 ME v Zaragoze, v roku 2002 MS v Klaipede, v roku 2003 ME v Debrecene a v roku 2004 MS v Sofii. V roku 2005 na MEJ v Coimbre (Portugalsko) skončila na 13. mieste Svetlana Lazareva a 14. Natália Fagová. Svetlana Lazareva sa v roku 2006 zúčastnila MS žien a Natália Fagová MSJ v čínskom meste Nanjin. Zatiaľ posledným medzinárodným vystúpením trnavskej pretekárky bola účasť Natálii Fagovej na MS v nemeckom Ulme.
Reprezentovali nás na významných svetových a európskych podujatiach.
Športová gymnastika
Zuzana Sekerová
OH:
2000 Sydney
2004 Atény
MS:
1999 Tian-jin
2001 Ghent
2003 Anaheim
2005 Melbourn – 13. miesto – preskok
ME:
2000 Paríž - 13. miesto – finále viacboj
2004 Amsterdam – 6. miesto – finále kladina, 20. miesto finále viacboj
Svetová univerziáda:
2005 Izmir
MEJ:
1996 Birminngham - 13. miesto – finále viacboj
1998 Petrohrad - 11. miesto – finále viacboj
Svetové hry mládeže:
1998 Moskva – 5. miesto družstvo SR
EYOD:
- 1999 Esbjerg – 4. miesto kvalifikácia
Eva Ševcová
MS:
1999 Tian-jin
MEJ:
1996 Birminngham – 7. miesto finále kladina,12. miesto – finále viacboj
1998 Petrohrad
Svetové hry mládeže:
1998 Moskva – 5. miesto družstvo SR
Dobroslava Lehotská
MS:
1999 Tian-jin
2001 Ghent
ME:
2000 Paríž
2002 Patras
Petra Mudráková
MS:
2003 Anaheim
MEJ:
2002 Patras
Michaela Sláviková
ME:
1994 Štokholm
MS:
2006 Aarhus
2007 Stuttgart
ME:
2008 Clermond Ferrand
MEJ:
2004 Amsterdam
EYOF:
2005 Lignano
MS:
2006 Aarhus
2007 Stuttgart
ME:
2006 Volos
Športový aerobik
MS:
2002 Klaipeda
2004 Sofia
ME:
2001 Zaragoza
2003 Debrecen
MS:
1998 Catania
1999 Hannover
MS:
2006 Nanjin
MEJ:
2005 Coimbra – 13.miesto
MS:
2008 Ulm
MSJ:
2006 Nanjin
MEJ:
2005 Coimbra – 14.miesto
Organizovanie medzinárodných a domácich súťaží v Trnave
Medzištátne stretnutia
1981 – Československo – Francúzsko – Holandsko muži a ženy
1988 – Československo – Veľká Británia muži a ženy
1989 – Československo – Maďarsko ženy
1990 – Československo – Rumunsko ženy
2000 - Slovensko – Česko – ženy a juniorky
Medzinárodné súťaže
1973 – Trnava – Denver School Gymnastic ženy
1979 – Medzinárodná spartakiádna súťaž
1984 – DRUŽBA – medzinárodná súťaž junioriek a juniorov
1988 – GYM Festival Trnava
1995 – Súťaž OH nádejí (Višegrádska štvorka)
Domáce súťaže
1969 – 2012 Majstrovstvá Slovenska v rôznych kategóriách - každoročne
1969 – 2012 „Pohár starobylej Trnavy“ - každoročne
Predsedovia Oddielu ŠG TJ Slávia Trnava, GK Slávia Trnava, KGŠ Slávia Trnava | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| obdobie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. | Ján Novák st. | 1953-1963 |
|
|
|
|
|
|
2. | Július Benko | 1963 - 1973 |
|
|
|
|
| |
3. | Igor Karell | 1973 - 1976 |
|
|
|
|
| |
4. | Oto Lutzbauer | 1976-1979 |
|
|
|
|
| |
5. | Štefan Herčík | 1979 - 1980 |
|
|
|
|
| |
6. | Tibor Stolárik | 1980- 1984 |
|
|
|
|
| |
7. | Peter Juhás | 1984 - 1988 |
|
|
|
|
| |
8. | Miroslav Lenický | 1988 - 1992 |
|
|
|
|
| |
9. | Igor Pechan | 1992 - 2002 |
|
|
|
|
| |
10. | Ján Novák | 2002 - |
|
|
|
|
|
|
Vedúci tréneri Oddielu ŠG TJ Slávia Trnava, GK Slávia Trnava, KGŠ Slávia Trnava | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| obdobie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. | Ján Novák st. | 1953-1976 |
|
|
|
|
|
|
2. | Ján Novák ml. | 1976-1991 |
|
|
|
|
|
|
3. | Ľudmila Puškareva/UKR | 1991-1997 |
|
|
|
|
|
|
4. | Olexandra Sirenko/UKR | 1997-1998 |
|
|
|
|
|
|
5. | Valentin Šumovsky/UKR | 1999-2000 |
|
|
|
|
|
|
6. | Katarína Krekáňová | 2001-2007 |
|
|
|
|
|
|
7. | Alexander Voytikhov/RUS | 2008 -2014 |
|
|
|
|
|
|
8. Lenka Lehotová od 2015
Profesionálni tréneri Oddielu ŠG TJ Slávia Trnava, GK Slávia Trnava, KGŠ Slávia Trnava | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. | Ján Novák ml. | 1986-1989 |
|
|
|
|
|
|
2. | Daša Pocisková | 1986-1989 |
|
|
|
|
|
|
3. | Monika Remenárová/Šišková | 1988-1992 |
|
|
|
|
|
|
4. | Ľudmila Puškareva/UKR | 1991-1997 |
|
|
|
|
|
|
5. | Zina Solovjeva/UKR | 1991-1992 | choreografka |
|
|
|
|
|
6. | Oxana Vintilova/UKR | 1993-1995 | choreografka |
|
|
|
|
|
7. | Olexandra Sirenko/UKR | 1997-1998 |
|
|
|
|
|
|
8. | Valentin Šumovsky/UKR | 1999-2000 |
|
|
|
|
|
|
9. | Svetlana Šumovska/UKR | 1999-2001 |
|
|
|
|
|
|
10. | Katarína Krekáňová | 2001-2007 |
|
|
|
|
|
|
11. | Alexander Voytikhov/RUS | 2008 -2014 |
|
|
|
|
|
|
12. | Anna Nikolaeva/RUS | 2008 -2014 |
|
|
|
|
|
|
13. | Lenka Lehotová | 2015 |
|
|
|
|
|
|
Medzníky v histórii trnavskej gymnastiky
1953-2012
1953 – vznik oddielu ŠG Slávia Trnava – zakladateľ Ján Novák s manželkou Helenou
1967 – vzniká mužská zložka pod vedením Vojtecha Schona
1969 – Ján Novák a Július Benko zakladajú súťaž o „Pohár starobylej Trnavy“
1973 – Oddiel ŠG organizuje prvýkrát v Trnave Majstrovstvá Československa dorasteniek
1973 – Oddiel sa sťahuje do špecializovanej gymnastickej telocvične v hale „DRUŽBA“
1976 – Zriaďuje sa Tréningové stredisko mládeže v športovej gymnastike v Trnave
1980 – Oddiel ŠG organizuje Majstrovstvá Československa mužov a žien
1981 – Medzištátne trojstretnutie Československo-Francúzsko-Holandsko mužov a žien
1988 – Opäť M Československa mužov a žien
1988 – 1. GYM Festival Trnava
1989 – medzištátne stretnutie Československo – Maďarsko žien
1990 – medzištátne stretnutie Československo – Rumunsko
1994 – Michaela Sláviková ako prvá Trnavčanka sa zúčastňuje ME žien v Štokholme
1996 – Eva Ševcová (2x) a Zuzana Sekerová na MEJ v Birminghame vo finále
1997 – v oddieli vzniká športový aerobik pod vedením Gabriely Malinovej
1999 -. Na MS v čínskom Tianjin 3 Trnavčanky – Sekerová, Ševcová, Lehotská
2000 – Zuzana Sekerová sa zúčastňuje OH v Sydney
2004 – Zuzana Sekerová sa zúčastňuje OH v Aténach
1994- účasť pretekárok na MS, ME, MEJ: Michaela Sláviková, Zuzana Sekerová,
2008 Eva Ševcová, Dobroslava Lehotská, Petra Mudráková, Natália Paulíčková,
Mária Homolová, Anna Dúdiková, Gabriela Malinová, Svetlana Lazareva, Natália
Fagová
História GYM Festivalu
V roku 1984 organizoval oddiel ŠG Slávia Trnava dosiaľ najvýznamnejšie gymnastické medzinárodné podujatie na Slovensku – súťaž DRUŽBA, za účasti juniorov a junioriek z 8 štátov. Iste i preto, že podujatie zvládol organizačný výbor na vysokej športovo-technickej a spoločenskej úrovni požiadali nás v roku 1988 vtedajší pracovníci federálneho gymnastického zväzu o usporiadanie dvoch veľkých akcií v priebehu 10 dní. Medzištátne stretnutie mužov a žien Československo – Veľká Británia a Majstrovstvá Československa mužov a žien. K tomu sme organizovali Majstrovstvá Slovenska vo všetkých ženských kategóriách. Tak prišlo k názvu „Gymnastický festival Trnava“.
V priebehu štvrťstoročia sa súťaž vyvíjala a skvalitňovala až do dnešnej podoby, keď sa na festivale popri najlepších slovenských gymnastkách pravidelne predstavujú reprezentantky gymnastických federácií z viacerých kontinentov.
Účasť štátov na GF Trnava: |
| ||
|
|
|
|
1. | ARG | Argentína |
|
2. | AUS | Austrália |
|
3. | BEL | Belgicko |
|
4. | BUL | Bulharsko |
|
5. | CAN | Kanada |
|
6. | CZE | Česká rep. |
|
7. | CRO | Chorvátsko |
|
8. | EGY | Egypt |
|
9. | GER | Nemecko |
|
10. | HUN | Maďarsko |
|
11. | ITA | Taliansko |
|
12. | JOR | Jordánsko |
|
13. | NED | Holandsko |
|
14. | POL | Poľsko |
|
15. | ROU | Rumunsko |
|
16. | RUS | Rusko |
|
17. | SLO | Slovinsko |
|
18. | SUI | Švajčiarsko |
|
19. | SVK | Slovensko |
|
20. | TUR | Turecko |
|
21. | UKR | Ukrajina |
|
|
|
|
|
22. | UZB | Uzbekistan |
|
23. | GRU | Gruzínsko |
|
24. | AUT | Rakúsko |
|
25. | USA | Spojené štáty americké |
|
26. SRB Srbsko
27. AZE Azerbajdžan
28. FRA Francúzsko
29. PUR Portugalsko
30. JPN Japonsko
31. LTU Litva
Pohár starobylej Trnavy | |||
|
|
|
|
prehľad výsledkov - víťazi | |||
|
|
|
|
roč. | rok | meno | klub |
I. | 1969 | Petrovská, Zaspalová | Vinohrady BSP Bratislava |
II. | 1970 | Bočincová, Holkovičová | Vinohrady BSP Bratislava |
III. | 1971 | Müllerová, Marušincová | Slávia Trnava |
IV. | 1972 | Kordáčová, Beránková | Inter Bratislava |
V. | 1973 | Kollárová, Návojová | Slávia Trnava |
VI. | 1974 | Drdošová, Marečková | PPS Detva |
VII. | 1975 | Drdošová, Marečková | PPS Detva |
VIII. | 1976 | Malušová, Marečková | PPS Detva |
IX. | 1977 | Pitlovičová, Bohunická | VSŽ Košice |
X. | 1978 | Bertová, Bohunická | VSŽ Košice |
XI. | 1979 | Pitlovičová, Bohunická | VSŽ Košice |
XII. | 1980 | Šablatúrová, Hrašková | PPS Detva |
XIII. | 1981 | Trníková, Zelenayová | Slávia Trnava |
XIV. | 1982 | Trníková, Zelenayová | Slávia Trnava |
XV. | 1983 | A.Hullová, Dolnáková | Vinohrady BSP Bratislava |
XVI. | 1984 | Kroupová, Ďurišová | PPS Detva |
XVII. | 1985 | Cmarková, Slezáková | ZŤS Detva |
XVIII. | 1986 | Cmarková, Slezáková | ZŤS Detva |
XIX. | 1987 | Krekáňová Z., Krekáňová K. | ZŤS Detva |
XX. | 1988 | Tichá, Kucharčíková | PS Žilina |
XXI. | 1989 |