Športová gymnastika ženy

Športová gymnastika vznikla z náraďového telocviku. Medzinárodná gymnastická federácia, fr. Fédération Internationale de Gymnastique (FIG) bola založená v roku 1881. Športová gymnastika je jedným z najstarších olympijských športov. Prvýkrát bola zaradená do programu OH v Amsterdame v roku 1928. V ženských kategóriách sú pretekárskymi disciplínami:


Preskok
Náradie - preskokový stôl, odrazový mostík, žinenky. Gymnastky sa musia odraziť rukami od stolu. Na preskoku sa hodnotí - 1.letová fáza, dohmat a odraz rukami, 2. letová fáza, doskok. Rozbeh a náskok na mostík sú prípravnými fázami a nehodnotia sa.

Bradlá
Náradie - dve spojené žrde pripevnené na konštrukcii. Výška n. ž.- 161 cm, v. ž.- 241 cm od zeme. Cvičebným obsahom sú vzoprenia, toče, veľtoče, letové tvary na rovnakej žrdi a z jednej žrde na druhú, náskok, zoskok.

Kladina
Náradie - päť metrov dlhé brvno, široké desať centimetrov, oficiálna výška 125cm, ktorá sa pre nižšie vekové a výkonnostné kategórie môže znížiť, podľa rozhodnutia Sekcie žien ŠG. Cvičebným obsahom sú náskoky, skoky, obraty, akrobatické tvary (kotúle, premety, saltá), lokomočné pohyby.

Prostné
Náradie – odpružená podlaha pokrytá kobercom o rozmeroch 12×12 metrov. Zostavy sa vykonávajú na hudbu. Cvičebným obsahom - akrobatické tvary (kotúle, premety, saltá), skoky, obraty, krokové variácie (tanečné kroky, lokomočné pohyby).

Preteky sa uskutočňujú vo viacboji jednotlivcov (P-I, P-II), družstiev (P-IV) a v jednotlivých disciplínach (P-III). Organizujú sa majstrovstvá sveta, majstrovstvá jednotlivých kontinentov v seniorskej a juniorskej kategórii, medzinárodné a medzištátne preteky, majstrovstvá národných krajín a ďalšie viacstupňové súťaže v kategóriách dospelých, dorasteneckých a žiackych.

Zostavy hodnotia rozhodkyne bodmi podľa stanovených pravidiel v dvoch paneloch rozhodkýň. D-panel hodnotí cvičebný obsah zostavy - náročnosť prvkov, povinné požiadavky, bonifikácia, E-panel hodnotí techniku cvičenia, skladbu zostavy a umelecké predvedenie.

ME v športovej gymnastike Rimini Taliansko

30.4-5.5.2024

Naša seniorka Sára Surmanová sprevádzaná trénerom Kyrylom Liannoim, nás reprezentovala na Majstrovstvách Európy v športovej gymnastike. Napriek tomu, že jej nevyšla súťaž podľa predstáv a obsadila 73. miesto, jej ďakujeme za reprezentáciu klubu. V tímovej súťaži obsadil slovenský tím 19. miesto. Výsledky: https://results.smartscoring.com

28. Elek Matolay Memorial Competition v Budapešti

13.-14.4

Skvelá práca našich gymnastiek! Sára Surmanová a juniorka Laura Belicová sa 13. a 14. apríla zúčastnili tradičného gymnastického podujatia 28. Elek Matolay Memorial Competition v Budapešti, Maďarsko. Laura obsadila 13. miesto v celkovom hodnotení a dokonca sa jej podarilo dostať do finále na preskoku, kde dosiahla skvelé 6. miesto! Sára Surmanová sa zúčastnila len na dvoch náradíach, ale na oboch dosiahla pódiové umiestnenia vo finále. Na bradlách ch skončila na 1. mieste a na kladine na 3. mieste. Gratulujeme k týmto skvelým výsledkom! ????????‍♀️ Výsledky: https://www.sgf.sk/sk/races/detail/6454/elek-motolay-memorial-competition-sgz-budapest

55. ročník o Pohár Starobylej Trnavy

9.12.2023

Na tejto tradičnej súťaži sa predstavili staršie žiačky s troch krajín (Česko, Poľsko a Ukrajina) . Súťaž dvojíc a 55. ročník pohára Starobylej Trnavy si odniesli Červenková Ágnes a Krábková Sofie (CZE). Memoriál Jána Nováka za najlepší výsledok na všetkých náradiach získala Alina Pakholiuk (UKR) . Zároveň vyhrala aj Memoriál Heleny Novákovej za najlepší výsledok na kladine.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska Poprad

24.-25.11.2023


Dňa 24. a 25. novembra sa naše športové gymnastky zúčastnili Medzinárodných Majstrovstiev Slovenska v Poprade. Seniorská majsterka Slovenska z minulého roku, Sára Surmanová, sa predstavila len na dvoch náradiach z dôvodu zranení. V kategórii kadetiek si Ema Križanovičová vybojovala 2. miesto a Laura Belicová 3. miesto. Okrem toho nás reprezentovali naše najmladšie žiačky B Simona Miháliková, Anabela Nováková, Monika Svobodová a Adela Fabová. Okrem súťaže , staršie dievčat vystúpili aj na veľkolepom galavečeri k 70. výročiu SGF. 
Kompletné výsledky:  MEDZINÁRODNÉ MAJSTROVSTVŚ SLOVENSKA V ŠPORTOVEJ GYMNASTIKE ŽIEN A MUŽOV -POPRAD | Slovenská gymnastická federácia (sgf.sk)


4. kolo Slovenského Pohára JIPAST v športovej gymnastike A,B kategórie Šamorín

3. kolo Slovenského Pohára JIPAST v športovej gymnastike A,B kategórie Nové Zámky

14.10.2023

Na súťaží nás reprezentovali v kategórii A kadetky  Laura Belicová (2. miesto) a Ema Križanovičová (3.miesto) a kategórii B  najmladšie žiačky Adela Fabová,Simona Miháliková, Monika Slobodová a Anabela Novákova. Dievčatám gratulujeme a držíme im palce na 4. kole v Šamoríne 29.10.2023Kompletné výsledky: 3.kolo Slovenského pohára Jipast všetkých kategórií A a B | Slovenská gymnastická federácia (sgf.sk)


2. kolo Slovenského Pohára JIPAST v športovej gymnastike B kategórie Nové Zámky

3.6.2023

3.6.2023 na v Nových Zámkoch uskutočnilo  2.kolo Slovenského Pohára JIPAST v športovej gymnastike B kategórie. Našim dievčatám sa darilo. Staršie žiačka Laura Belicová obsadila 2. miesto a Emka Križanovičová 4. miesto. Najmladšia žiačka Simonka Miháliková skončila na 2. mieste, Adela Fabová skočila 9. a Anabela Nováková 23. Dievčatám gratulujeme!!! Celkové výsledky: https://www.sgf.sk/sk/races/detail/6157/2-kolo-slovenskeho-pohara-jipast-sgz-kat-b

1.kolo Slovenského pohára JIPAST "B" kategórie Bánska Bystrica

13.5.2023

Naše športové gymnastky majú za sebou svoji prvú súťaž v kategórii B v tejto sezóne. Staršie žiačky Ema Križanovičová a Laura Belicová ukázali pekné výkony, čo im prinieslo niekoľko úspechov. Emaobsadila vo svojej kategórii 2. miesto , Laura 3. miesto. V súťaži družstiev si spolu odniesli víťazstvo. Na memoriály Ľ. Rísovej obsadila Ema vynikajúce 3. miesto (Laura 4. miesto).Na tejto súťaži mali premiéru aj naše najmladšie žiačky Simona Miháliková, Anabela Nováková a Adela Fabová.Výsledky: https://www.sgf.sk/sk/races/detail/6197/1-kolo-slovenskeho-pohara-jipast-b-kategorie

Majstrovstvá Európy 2023 Turecko

11.-16.4.2023

Na ME 2023 v športovej gymnastike nás reprezentovala Sára Surmanová, ktorú sprevádzal tréner Mikalai Hradoukin. Napriek tomu, že je Sára šikovná gymnastka, nevyhla sa viacerým chybám, ktoré ju stáli lepšie umiestnenie. Výkon stačil na 80. miesto. Slovensko reprezentovala spolu s Adelou Balcovou a Barborou Mokošovou, ktorá skončila pred bránami finále vo viacboji.

1. kolo Slovenského pohára JIPAST v ŠGŽ-A Detva

18.3.2023V Gymnastickej telocvični manželov Žifčákovcov sa uskutočnilo 18.3.2023 prvé kolo pretekov Slovenského pohára Jipast v športovej gymnastike žien v "A" kategóriách, ktorého sa zúčasnila aj naša reprezentantka Sára Surmanová.Kompletné výsledky:   https://www.sgf.sk/userfiles/file/Sekcie/sgz/DOKUMENTY%20K%20SUTAZIAM/V%C3%BDsledky-1_-kolo-SLP-Detv...


FIG APPARATUS WORLD CUP V COTTBUSE

23.-26.2

V nemeckom Cottbuse sa uplynulý týžden uskutočnili prvé preteky série FIG Apparatus World Cup. Slovensko reprezentovala Sára Surmanová z Klub gymnastických športov Slávia Trnava.
Predstavila sa na kladine, kde obsadila 35. miesto so ziskom 11,033 bodu.
Sprevádzal ju tréner Mikalai Hradoukin a rozhodkyňou bola Michaela Černáková, ktorá sa s nami podelila o svoje postrehy:
"V kvalifikácii bolo mierne cítiť, že ide o prvú súťaž v sezóne, kedy sa mnohé gymnastky výkonnostne ešte len rozbiehajú, ale vo finále na jednotlivých náradiach to vôbec nebolo poznať a gymnastky podali stabilné a silné výkony.
Napriek tomu, že Sára pretekala po dlhšej pauze kvôli zraneniam a zdravotným problémom, svoju zostavu na kladine predviedla s plným nasadením a sebavedome. Avšak nevyhla sa jednému pádu a nakoniec odchádza z prvej súťaže so znamkou 11,033 bodu."
Ďakujeme Sáre za reprezentáciu a želáme zdarnú prípravu pred blížiacimi sa Majstrovstvami Európy 2023 v tureckej Antalyi!

Memoriál manželov Žifčákovcov 
Detva

26.11.2022

Memoriálu sa zúčastnila seniorka Sára Surmanová a staršie žiačky Laura Belicová a Ema Križanovičová. Sára Surmanová si s tohto tradičného podujatia odniesla 3. miesto. 
Výsledky: https://www.sgf.sk/sk/races/detail/6034/memorial-manzelov-zifcakovcov


Majstrovstvá Slovenska B kategórie Nové Zámky

12.11.2022

Na majstrovstvách Slovenska kategórie B nás reprezentovali staršie žiačky Laura Belicová a Ema Križanovičová. Dievčatá predviedli krásne výkony. Laura  si odniesla 2. miesto a Emka 4. miesto. Vyhodnocovali  sa zároveň aj výsledky Slovenského pohára, kde si za výsledky na troch kolách odniesla Laura 2. miesto.
Výsledky: https://www.sgf.sk/sk/article/majstrovstva-slovenska-ziacok-2022-kategorie-b

3. kolo Slovenského pohára JIPAST A,B Trnava

7.-8.10. 2022

3. kolo bolo organizované naším klubom, privítali sme 5 pretekárok kategórie B a 12 pretekárok kategórie A. Náš klub reprezentovali staršie žiačky B Laura Belicová a Ema Križanovičová. Laure Belicovej sa podarilo vybojovať 2. miesto.Výsledky:
https://www.sgf.sk/userfiles/file/Sekcie/sgz/DOKUMENTY%20K%20SUTAZIAM/3_kolo_SP_JIPAST_%20B_2.pdfhttps://www.sgf.sk/userfiles/file/Sekcie/sgz/DOKUMENTY%20K%20SUTAZIAM/3_kolo_SP_JIPAST_%20A.pdf

Svetový pohár- Paríž(FR), Szombathely(HUN), Mersin(TUR)

Paríž 23.-25.9    Szombathely  30.9-2.10.2022   Mersin 7.10-9.10.2022

Naša seniorka Sára Surmanová s trénerom Nikolaiom Hradoukinom absolvovali na jeseň až tri Svetové poháre za sebou. Sáre sa darilo najmä na preskoku kde postúpila do finále v Szombathely aj v Mersine, kde postúpila dokonca zo 4. miesta. Nakoniec obsadila v oboch finále 8. miesto

35th GYM FESTIVAL 2022 Trnava

16.-18.9.2022 Na 35. ročníku Gym Festivalu nás reprezentovali 2 naše seniorky Sára Surmanová a Elena Ušáková. Sára odsadila 2. miesto vo viacboji a zároveň postúpila do finále na všetkých náradiach, Elenka postúpila do finále na prostných. V rámci medzinárodných majstrovstiev Slovenska skončila Sára prvá a Elenka tretia.
Zároveň sa uskutočnil 54. ročník Pohára o Starobylú Trnavu. V tejto súťaži dvojíc starších žiačok nás reprezentovali Laura Belicová a Ema Križanovičová.

Kompletné výsledky:https://gymfest.sgf.sk/